Ateisti, zmeškali ste Vianoce!

Autor: Jakub Senko | 25.12.2011 o 13:57 | (upravené 25.12.2011 o 18:39) Karma článku: 7,76 | Prečítané:  1285x

Oo pozor, odvážny nadpis! Ja viem, som drzý, mladý a nič neviem o podstate Vianoc. Možno. Uznávam, doteraz som celkovo nepochopil tajomstvo Vianoc. Ale aspoň trošku hádam chápem. A chcel by som vám vysvetliť - hlavne vám, neveriacim, prečo sa nazdávam, že ste zmeškali Vianoce. Proste ste ich prespali...

Čo je sviatok?

Babka má narodeniny. 70ku. Je to skvelé - dožila sa už 70 rokov a my všetci ideme za ňou do jej domu, poblahoželať jej a spoločne osláviť jej narodeniny.

1.1 - Deň vzniku Slovenskej republiky. Oslavujeme to, že niekto v roku 1993 oddelil Slovensko do samostatného štátu. Neboli sme to my, oddelil ho niekto iný. My na to len spomíname. Slávime víťazstvo niekoho iného - víťazstvo, ktoré ovplyvnilo aj náš život.

V podstate je to tak s každým a zakaždým - keď niečo oslavujeme, tak oslavujeme nie pre seba, ale pre iného.

Čo sú Vianoce?

Vianoce. Sviatok. Tak, ako som písal vyššie. Mali by sa teda oslavovať, pretože niekto niečo slávi, nie? Originálne - a to bolo už asi fakt dávno, sa Vianoce slávili, pretože sa narodil Ježiš - Spasiteľ - a to je teda dosť dôvod na oslavu. Teda pre tých, ktorý veria, že je Boží Syn - a tých bolo originálne 100% z obyvateľstva.

Myslím, že vtedy boli Vianoce super. Ale o to nejde. Postupom času (veď to nie je až tak dávno, keď moja babka ešte žila na dedine, kde nikto nepochyboval o existencii Boha) sa však akosi rozvíril prúd nového myslenia - nie Boh vytvoril ľudstvo, ale ľudstvo si vytvorilo Boha. A nastali pochybnosti, neistoty, konflikty.

Čo však ostalo - či už človek veril, alebo nie, boli sviatky. Tie prinášali vždy niečo dobré, tak prečo si ich nezachovať, však? Vianoce - darčeky, Veľká noc - šibačka. Mám pocit, že tieto sviatky ostali, pretože sme sa stali konzumnou spoločnosťou (ja viem, už to znie otrepane). Stali sme sa tými, ktorý si potrebujú čo najviac užívať, ktorý potrebujú uprednostňovať seba pred inými - preto ostali dobré veci zo sviatkov a tie "nepohodlné" odišli akosi do úzadia.

Ale popravde - nenarúša to vašú pohodlnosť ísť nakúpiť darčeky pre oslávenca z rodiny? Chce sa vám vždy ísť k prababke oslavovať, nudiť sa a počúvať od nej, aké to bolo keď ona ešte bola mladá. A predsa to robíte - aj keď vám to je nepohodlné. Sviatky, tie sú presne o tom istom - niečo je nepohodlné, no nerobíme to pre seba. (aj keď nevidím nič, čo by ma netešilo na Vianociach - žiariace oči ľudí, ktorých som obdaroval mi okamžite pripomenú, že čas strávený výberom a tvorbou darčekov stál za to; Štedrá večera, polnočná sv. omša a ďalšie 2 dni v kostole mi vždy pripomenú, ako veľkolepý je Ten, ktorého narodeniny tak dlho oslavujeme; ...)

Veď dnes ateista nevie, prečo oslavuje Vianoce - je to čas šťastia a veselenia sa ("šťastné a veselé"? Beee, komerčnejšie slová nepoznám)? Ale kdeže! Hlavne je to čas pokoja. Je to čas, kedy oslavujeme. Čo oslavuje ten, ktorý neverí? Kresťan oslavuje narodeniny - už viac ako dvetisíce. Ale čo oslavuje ateista?

Bez kresťanstva by neboli sviatky - a ani "sviatky"...

Tak tak. Žiadne Vianoce, žiadna Veľká noc, žiadny Valentín - áno, ani ten! Je smutné, že príchodom novej spoločnosti neveriacej v Boha sa tieto sviatky zachovali aj u nej, no zachoval sa iba obal (tzv. "sviatky") - niečo komerčné, nezmyselné bez hlbšej podstaty, ktorá je vždy ukrytá vo viere, ktorú oni nemajú. Bez tejto podstaty to ale nie sú sviatky, pretože neoslavujeme to pre niekoho iného, ale pre seba. A to sviatok nie je.

Prečo teda zmeškali?

Vianoce, ako skutočný sviatok, majú svoje vyvrcholenie o polnoci v kostole! Presne tam! Vianoce, oslava narodenín Ježiša Krista sa predsa musí uskutočniť v Jeho dome a s Ním. Bez týchto dvoch podmienok sa to nedá. Chcem vám teda povedať, že ak ste o polnoci z 24.12 na 25.12 neboli v kostole, v dome samého Boha, premeškali ste Vianoce. Ak ste o polnoci u 24.12 na 25.12 spali - prespali ste Vianoce.

Ale máte možnosť...zase o rok. Boh nezomrie, On bude sláviť narodeniny každý rok. Nezmeškajte to opäť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vyberal stanice záchraniek v podozrivom tendri, Saková ho povýšila

Je to skúsený záchranár, obhajuje ho ministerka.

Dobré ráno

Dobré ráno: Voľby vo Veľkej Británii sú prakticky vyhraté. Bude to stačiť na plynulý brexit?

Predčasné voľby vyhlásil Boris Johnson po brexitovom neúspechu.


Už ste čítali?